Ara

Siyami Aslan

Siyami Aslan / BRC-ISO Baş Denetçisi 

Gıda Teknikerliği Ön Lisans Eğitimi’ni Fırat Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra DGS sınavı ile Lisans Eğitimi için Mersin Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nü kazanmıştır. Gecikmeli olarak 2011 yılında Gıda Mühendisi diplomasını alarak mezun olmuştur.

Üniversite hayatı süresince, gıda tesislerine çeşitli teknik gezilerin organizasyonunda görev almıştır. Danışmanlık ve denetçilik hayatının ilk adımlarını da üniversite yıllarında atmıştır, özel bir danışmanlık-belgelendirme kuruluşunda part-time danışmanlık ve denetim faaliyetlerinde bulunmuştur.

2012 yılında Gebze’de Tübitak MAM ‘da Gıda Mühendisi olarak bir süre çalışmıştır.

Ancak, asıl yapmak istediği denetçiliğe tekrar dönmek istemiş olup, 2012 yılı sonlarına doğru Kalite Sistem Merieux Nutrisciense firmasına denetçi olarak geçiş yapmıştır.

Yaklaşık 2 buçuk sene Kalite Sistem firmasında denetçi olarak çalışmıştır. Catering, Restoran, Market denetimlerinin yanı sıra zincir mağazaların tedarikçi denetimlerinde görev almıştır. Tedarikçi denetimlerinde sektör ayrımı gözetmeksizin (unlu mamül, çikolata, et, süt, atıştırmalıklar, kuruyemiş vs.) 500’e yakın denetim yapmıştır. Bu süre içerisinde birçok Gıda Güvenliği eğitimleri vermiştir. Ayrıca Beyaz Et Derneği üyelerine Genel İSG denetimi soru listelerini hazırlayıp eğitimler vermiştir. Aynı zamanda Kalite Sistem Merieux Nutrisciense firmasında İSG uzmanı olarakta görev almıştır.

2015 yılının sonlarında Afyon’da Ogaş Şekerleme isimli bir fabrikaya Fabrika Müdürü olarak geçiş yapmıştır. Yaklaşık 7 ay kadar burada çalıştıktan sonra tekrardan denetçiliğe dönmek istemiş ve buradan ayrılarak ikinci defa Kalite Sistem Merieux Nutrisciense firmasında denetçi olarak göreve başlamıştır.

Kalite Sistem Merieux Nutrisciense firmasında özellikle BİM tedarikçilerine yönelik denetim faaliyetlerini gerçekleştirmiştir. Kasım 2018’e kadar bu görevini başarı ile sürdürmüştür ve yaklaşık 600 denetim gerçekleştirmiştir.

Kalite Sistem Merieux Nutrisciense firmasından Kasım 2018’de ayrılarak kendi bağımsız şahıs firması olan Lions Danışmanlık firmasını kurmuştur. Profesyonel çalışma hayatı boyunca edindiği tecrübelerin yanı sıra ISO 22000 Baş Denetçiliği, BRCGS FOOD Baş Denetçiliği, FDA onaylı PCQI (FDA kontrolörü) sertifikası, ÇSGB İSG Sertifikası (C sınıfı uzman), BRC Food ve çeşitli Gıda Güvenliği Eğitimlerini tamamlayıp sertifikalarını almıştır. Bunların yanında da birçok eğitime katılmış ve çeşitli sertifikalar almaya hak kazanmıştır.

Halen zincir marketler adına tedarikçi denetimleri, sektöre özel ürün güvenliği denetimi, frmaların talebi üzerine iç tetkikler, teknik denetimler yapmakta, HACCP, BRC Food, ISO standartları (22000, 9001, 14001, 45001 vs.), Gıda Güvenliği gibi konularda ve diğer Kalite yönetim sistemlerine yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.